Telefoni.ba - Specifikacije, recenzije, vijesti Telefoni.ba - Specifikacije, recenzije, vijesti

Specifikacije, recenzije, novosti, slike

.

Recenzija – Samsung Galaxy S20

Telefoni.ba

Recenzija – Samsung Galaxy S20

Samsung – jedna od najjačih kompanija na tržištu, ove godine je odlučio napraviti par promjena. Nakon prošlogodišnje S10 serije telefona, ovaj put su odabrali promijeniti slijed i umjesto očekivanog S11 preskočiti na S20.
Još jedna promjena koju nismo očekivali je to što su pored standardne i plus verzije dodali i jos jednu verziju, simbolično nazvanu Ultra.
Uz niz promjena kao što su lokacija prednje kamere, oblik i broj sočiva na zadnjoj kameri, senzor otiska prsta i druge promjene, pridružite nam se ovaj put u detaljnoj analizi početnog, najmanjeg ali i najjeftinijeg uređaja iz serije S20.

Pozitivne činjenice

Osvijetljen i čist zaslon
Svestrano podešavanje kamere
Cjelodnevni vijek trajanja baterije
Veličina uređaja

Negativne činjenice

Kontroverzni redizajn
Nedosljedne performanse kamere
Nema priključka za slušalice

Galaxy S20
Samsung Galaxy S20 možda nedostaje jedna ili dvije najbolje značajke drugih uređaja iz serije s20, ali on i dalje pruža sveobuhvatno vodeće iskustvo po pristupačnijoj cijeni.

Obični Samsung Galaxy S20 ne dobiva istu pažnju kao njegovi rođaci Galaxy S20 Ultra i Galaxy S20 Plus, ali je i dalje opremljen sa mnogo iste napredne mobilne tehnologije. Sa cijenom znatno manjom od Samsung S20 Ultra, Galaxy S20 će vjerovatno biti prvi izbor potrošača u ovogodišnjoj vodećoj seriji.
To čini Galaxy S20 još važnijim telefonom za Samsung nego prethodnih godina. Samsung mora dokazati da najjeftiniji S20 nije zapušten i još uvijek može pružiti vodeće iskustvo – pogotovo kada čak i povoljniji 5G pametni telefoni srednje klase ozbiljno pariraju Samsungovim telefonima.

Šta je u kutiji?

Samsung Galaxy S20 dolazi s predvidljivim asortimanom dodatne opreme. Uređaj se isporučuje sa utikačem za punjenje od 25 W, USB-C kablom, alatom za izbacivanje SIM kartice i AKG USB-C slušalicama.
Nažalost, nije uključena zaštita ekrana niti zaštitna maska. To je definitivno nešto što biste i sami trebali da obezbijedite ako ste skloni nezgodama, s obzirom da je stražnja strana također od stakla.

Promjena klasičnog dizajna
151,7 x 69,1 x 7,9 mm
163g
IP68 zaštita od vode i prašine
Proslavljeni zakrivljeni displej je sada ravan, a kućište kamere pretočeno je u pravougaonu izbočinu, što neće svima udovoljiti.
Što se tiče osnovnog materijala, manji Galaxy S20 idealan je. Uz klasičnu kombinaciju staklenih i metalnih obloga, lagan je, ali čvrst i zapravo se puno bolje drži bez zakrivljenog prikaza vodopada. Klizava površina stakla nije problem kada je lako omotati ruku oko cijelog uređaja. Moguće je upravljati uređajem sa jednom rukom. Prekidači glasnoće i tasteri za napajanje nalaze se upravo tamo gdje ih želite.

Estetski, Samsung Galaxy S20 je pristojnog izgleda. Pravougaoni modul kamere sadrži samo tri sočiva, tako da je tanji od modela S20 Plus i Ultra. Uklanjanje nekoliko milimetara možda je mala promjena, ali čini da telefon izgleda elegantnije od glomaznog S20 Ultra.
Odabir boja za ovu generaciju nas nije oduševio, mada verzija Cloud Blue predstavlja veliko poboljšanje u odnosu na dosadnu Cosmic Grey. Prevlaka odražava blistave boje duge na pravom svetlu.
Galaxy S20 ima Infinity-O zaslon. Jedna rupa na ekranu otkriva selfie kameru. Velika crna tačka se baš i ne uklapa u bjelkaste i sivkaste boje Samsung korisničkog sučelja, ali na kraju ćete to prestati primjećivati.
Kamera nudi osiguranje otključavanja licem; ovde nećete pronaći nijedu naprednu infracrvenu tehnologiju za skeniranje lica. Za najbolju sigurnost vjerovatno ćete željeti koristiti ultrazvučni skener otiska prsta koji je ugrađen u ekran. Sa stanovišta korisnika, djeluje poput uobičajenog skenera otiska prsta, samo trebate pritisnuti pravo mjesto na ekranu. Međutim, napaja ga ultrazvučni talas koji se odbija od vaše otiske prstiju, a ne kapacitivni senzor na dodir.

Samsungov čitav asortiman S20 odustao je od 3,5 mm priključka za slušalice, uključujući ovaj manji model. Međutim, s obzirom da potrošači sve više prihvaćaju Bluetooth audio i par USB-C AKG slušalica u kutiji, ovo vam neće predstavljati tako veliku neugodnost kao prije par godina.

Sa pozitivne strane, Samsung je uklonio Bixby dugme iz Galaxy S20 serije. Umjesto toga, samo duže pritisnite tipku za uključivanje i aktivirajte Bixby Voice. Ako niste ljubitelj Bixbyja, možete promijeniti ovu opciju dugog pritiska da biste umjesto toga otvorili izbornik isključivanja.

Sveukupno, Samsung Galaxy S20 je dobar izbor, po upotrebljivosti ali i po estetici. Impresivan omjer zaslona i tijela telefona znači da nećete imati osjećaj kao da gubite bilo šta ukloko prelazite sa nekog većeg uređaja na ovaj. Standardni S20 sigurno nije kompaktan pametni telefon, ali je mnogo više prilagođen korisnicima od ogromne 6,9-inčne Ultra verzije.

Još jedan odličan mobilni ekran
6,2-inčni Quad HD + (3.200 x 1.400), proporcija 20: 9
Samsung Infinity-O Dynamic AMOLED
Corning Gorilla Glass 6
Svake godine Samsung proizvode vrhunski ekran za svoje vodeće uređaje, a Galaxy S20 se ne razlikuje. 6.2-inčni panel ima opcionalnu brzinu osvježavanja od 120 Hz za glađe pomicanje i kretanje u podržanim igricama.

Način rada od 120 Hz izgleda svileno glatko kada listate kroz izbornike i stranice teksta, mada to definitivno ne predstavlja glavno poboljšanje. Visoka brzina osvježavanja nije omogućena prema zadanim postavkama, za razliku od nekih drugih vodećih mobilnih uređaja 2020. godine. Mogućnost prelaska na Quad HD+ sa rezolucije Full HD+ minimalna je razlika vizuelno, a ona znatno povećava potrošnju baterije. Tako da će većina korisnika ipak odabrati Full HD+ 60Hz, da bi imali nešto duži vijek trajanja baterije.

Jednostavno odlična kvaliteta ekrana je ovdje glavna stvar. Zaslon je jasan i oštar, pruža odlične boje za širok raspon sadržaja. Podrška za HDR10 + lijep je bonus i ima vidljiv utjecaj na kvalitetu prilikom pregledavanja podržanih sadržaja. Samsungova najnovija tehnologija zaslona ne razočara.

Vrhunske performanse
Octa-core Samsung Exynos 990 / Octa-core Qualcomm Snapdragon 865
8 GB RAM-a
128 GB prostora za pohranu
utor za microSD karticu
Kao što biste očekivali od modernog vodećeg pametnog telefona, performanse su odlične čak i kada obavljate više zadataka iz više aplikacija odjednom.
Naši referentni rezultati udobno postavljaju telefon ispred prošlogodišnjih vodećih telefona, kako za svakodnevnu upotrebu tako i za igranje zahtjevnih igrica. Galaxy S20 ima sve mogućnosti koje su vam potrebne.
Primijetili smo da se Exynos model malo zagrijao kada se stavi pod napon, poput preuzimanja brojnih aplikacija u pozadini ili prilikom brzog snimanja puno slika. Toplina zasigurno nije bila problem za svakodnevne zadatke, ali je nešto na što morate paziti .

Samsung Galaxy S20 serija je novi kralj performansi

Cjelodnevni vijek trajanja baterije
4.000mAh
Brzo punjenje od 25 W s USB PD 3.0
Bežično punjenje od 15 W (obrnuto 9W)
Bez 5G tehnologije koja vam troši bateriju, Samsung Galaxy S20 samo za 4G može proći kroz cijeli dan teške upotrebe s mogućnostima štednje.
Trajanje baterije varira ovisno o igračkim navikama, svjetlini zaslona i broju aplikacija u pozadini koje pokrećete. Vrijeme pripravnosti telefona također je prilično dobro, a tijekom noći gubi manje od 5%.
Od praznog, potpuno punjenje traje oko 1 sat 10 minuta.
Čak i ako nekako uspijete da bateriju telefona spustite na nulu, punjač od 25W će za samo par trenutaka napuniti vaš mobitel za osnovnu upotrebu. Nije najbrži punjač koji postoji, ali Galaxy S20 i dalje uspijeva napuniti 41% baterije za 20 minuta, 56% za 30 minuta i potpunim punjenjem u 71 minutu.
Gotovo je nemoguće trošenje baterije u jednom danu.


Kompletan paket kamera
Glavna: 12MP f / 1,76, 26 mm
Telephoto: 3x optički zoom 64MP f / 1,72
Wide angle: 12MP f / 2.2, 13mm
Samsung Galaxy S20 odlikuje se pojednostavljenim rasporedom kamera u odnosu na veće braće i sestre. Međutim, i dalje dobijate vrlo svestran paket koji sadrži visoke rezolucije, širokokutne i telefoto kamere.
Glavna kamera ima senzor veličine 1/1,76 inča koji dobro upravlja sa širokim rasponom okruženja za snimanje. Ultra širokokutna kamera ima istu rezoluciju, sa fokusnom duljinom od 13 mm i funkcijom Super Steady video. Interesantnija opcija je telefoto kamera koja nudi nevjerojatnih 64MP rezolucije i 3x optičkog zuma. Fotoaparat snima samo 12MP po zadanom, ali možete prebaciti na 64MP.
Telefoto i širokokutni fotoaparati nisu tako čisti kao glavna kamera. Oni su više prerađeni i ne isporučuju toliko detalja prilikom uvečavanja. Takođe se primjećuje neko izobličenje oko ivica širokokutnog sočiva, mada nije tako loše kao na nekim drugim telefonima.

Galaxy S20 odlikuje se 3x optičkim zumom koji se proteže sve do 30x digitalnog zuma. Prihvatljiv je do oko 10x, iako uz poneki gubitak detalja, i to je veći zum nego što će vam ikada trebati. Opcije 20x i 30x u osnovi su beskorisne.

Telefon također sadrži neke zabavne mogućnosti snimanja, kao što su Live Focus za bokeh i druge efekte. Međutim, otkrivanje ruba Galaxy S20 ostavlja mnogo toga za poželjeti. Ovdje bi bilo lijepo imati senzor leta koji imaju S20 Plus i Ultra.
Postavka Single Take prilično je korisna. Jednostavno aktivirajte i usmjerite prema vašoj sceni koja je u toku, a Samsungov softver izvlači niz snimaka i video zapisa kroz koje ćete moći uređivati. To je sjajan način da osigurate da ne propustite ni jednu akciju.

Galaxy S20 nudi kameru za svaki scenario.

Učinak slabog osvjetljenja razdvaja dobre uređaje od loših. Galaxy S20 je ovdje prilično prihvatljiv, ali ima svojih problema. Slike nisu najčišće pri vrlo slabom svjetlu i na slikama nećete naći mnogo detalja. Izlaganje i boje su prilično dobri, barem što se tiče glavne kamere. Nažalost, telefoto i širokokutni fotoaparat ne rade ni blizu tako dobro, a ni pri slabom svjetlu, a rezultati često dolaze neeksponirani.
Fokusiranje pri slabom osvetljenju veći je problem za telefon. Morat ćete se probiti kroz nekoliko mutnih slika prije nego što snimite fotografiju u fokusu. To je problem koji smo primijetili na svim Galaxy S20 modelima. Samsung tvrdi da se s ovim problemom pozabavio ažuriranjem, ali otkrili smo da je zakrpljeni softver ne bas zadovoljavajući.
Konačno, selfie kamera je bolja od većine. Ona bilježi priličnu količinu detalja i vrlo dobro obrađuje izlaganje. Opcija širokog ugla kada se otkriju dvije ili više osoba također je dobar dodatak.
U cjelini, najnovija Samsungova postava kamere je kompetentna, ali ima nekih nedostataka. Stalna saturacija boja je prejaka, mada bi mogla odgovarati onima koji žele podebljane slike bez muke uređivanja. Širokokutni i telefoto fotoaparati izgledaju sjajno u potpunom kadru, ali se uveliko oslanjaju na oštrenje kako biste pokušali očistiti slike.

Samsung One UI se polahko popravlja

Ako ste upoznati sa Samsungom, znat ćete šta možete očekivati ​​kada je u pitanju korisničko sučelje. Postoje značajne opcije kao što su ivice panela, Bixby i brzi pristup vašim SmartThings uređajima. Jako prilagođeni izgled i cjelokupni stil također se nisu promijenili od prošle godine.
Najnovija inačica One UI 2.1 poboljšava Samsungovu nedavnu formulu. Postoji mračna tema širom sistema; Samsung Daily – prikaz vijesti označava nadogradnju na Bixby Home-a, a tu je i Samsung-ova aplikacija Good Lock ako želite veću kontrolu nad prilagođavanjem. Izbornici i animacije su glatke, a notifikacije nisu pretjerano nametljive. ONE UI je svakim danom sve bolje koristiti.

Samsung je puno upakovao u jedan UI, vjerojatno previše.

Međutim, navigacija po menijima za podešavanje i dalje je naporna. Na primjer, kako bi se zaključilo kako onemogućiti Bixby, potrebno je prijeći na meni “napredne funkcije”. Najbolje je ipak koristiti funkcije pretraživanja, a ne pokušavati pronaći gdje se šta nalazi.
Za nekoga tko nije Samsungov standardni korisnik, sam raspon funkcija i opcija može biti previše.

FINALNI ZAKLJUČAK: Da li treba da kupite Samsung Galaxy S20?

Samsung Galaxy S20 je vodeći telefon kao Plus i Ultra modeli, a jedan je od najboljih telefona koji su trenutno dostupni. Njegova cijena jeste viša od prosječnog pametnog telefona, ali Galaxy S20 tu cijenu opravdava prilično dobro. Prepun je najnovije tehnologije i nedostaje mu samo nekoliko manjih funkcija koje se nalaze u skupljim kolegama.
Samsung Galaxy S20 nema apsolutno najbolju kameru, ali je pun svega drugog. Bez obzira da li ga koristite za igranje igrica ili društvene mreže, ovaj telefon neće vas ostaviti na cjedilu. Ako vam se sviđa ovogodišnji redizajn, Samsung Galaxy S20 jedan je od najboljih pametnih telefona koji trenutno možete kupiti.




Komentariši